Kontaktujte nás: +420 773 550 556 | info@amarketing.cz | PPC agentura

PPC agentura ACTUAL NET marketing

Profesionální správa PPC reklamy v systémech Google Ads a Seznam Sklik.
Reklama v ČR a v zahraničí - expandujte na nové trhy!

PPC slovník

Hlavní pojmy v PPC reklamě

PPC reklama a internetový marketing jsou oborové oblasti plné nejrůznějších zkratek a termínů, ve kterých se i zkušený profesionál občas ztrácí. Proto vám PPC agentura ACTUAL NET marketing nabízí přehledný slovník s nejpoužívanějšími profesionálními výrazy v PPC reklamě. Většina firem se s PPC reklamou aktivně seznámila již v letech 2005 - 2010. PPC reklama je od té doby vnímána jako převážně textová inzerce ve vyhledávačích na klíčová slova a takto zjednodušeně jí dost velká část podnikatelů bohužel posuzuje i dnes. Současné PPC systémy ale nabízejí mnohem pokročilejší funkce a širší možnosti zobrazování, které PPC reklamu a její správu zcela zásadně proměnily.

Hledáte výraz, který ve slovníku PPC reklamy ještě není? Neváhejte a využijte náš kontaktní formulář. Pokud bude výraz relevantní k oblasti internetové PPC reklamy, náš PPC slovník určitě rádi rozšíříme. Zajímá-li vás více odvětví optimalizace pro vyhledávače (SEO), pak přejděte na SEO slovník »


AdFOX

AdFOX je bývalý reklamní systém, který provozovala společnost Centrum Holdings. Činnost AdFOX byla ukončena v roce 2011 (koncem března). Jeho reklamní prostory nyní využívá společnost Google s PPC systémem Ads.


Cena za proklik, Cost Per Click (CPC)

Minimální, průměrná a maximální CPC ovlivňují nákladnost PPC kampaně, jak bude inzerce drahá nebo levná, kolik bude stát. Zkratka CPC se často plete s PPC a souvisí s mírou prokliku - CTR. Praktický význam pro PPC statistiky má především průměrná cena za proklik, stejně tak průměrná pozice inzerátu, denní rozpočet apod.


Click Fraud, podvodné klikání

Automatizovaný skript nebo počítačový program napodobující chování uživatelů a klikající na placené PPC reklamy za účelem zvýšení nákladů nebo zhoršení efektivity PPC kampaně konkurenční strany. Podvodné vyklikávání nazýváme Click Fraud. Dnešní PPC systémy této činnosti zamezují díky pokročilým obranným algoritmům. Místo pojmu Click Fraud se často používá i výraz definovaný jako Neplatná kliknutí.


Click-Through Rate (CTR), míra prokliku

Pojem CTR znamená míru prokliku a používá se v souvislosti s PPC reklamou, kde vyjadřuje její efektivitu. Čím je CTR vyšší, tím lépe - snižuje se cena za proklik, ale pozice inzerátu se vylepšuje. Jde o poměr mezi počtem kliknutí na reklamu a celkovým počtem zobrazení PPC reklamy. Click-Through Rate se udává v procentech a údaj počítáme podle vzorce: CTR (%) = počet prokliků / počet zobrazení x 100.


ETARGET

ETARGET patří k nejstarším PPC systémům, společnost byla založena v roce 2002. Jde o reklamní síťovou platformu pro reklamu zpoplatněnou za klik. Zákazníkům poskytuje přednostní zobrazení jejich odkazů v síti partnerských informačních a vyhledávacích portálů. Je aktivní v sedmi evropských státech: Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Chorvatsko, Slovensko, Srbsko a Rumunsko. Jde o samostatný systém s vlastními pravidly.


Google Ads, dříve Google AdWords

Google Ads je PPC systém největšího světového vyhledávače Google. Existuje od roku 2000, patří mezi nejrobustnější a nejlépe propracované. Systém Google Ads nabízí českým firmám a podnikatelům pokročilé reklamní funkce a nástroje pro vytváření inzertních strategií s co největší efektivitou. PPC inzeráty se zobrazují ve vyhledávači Google a v obsahové síti společnosti Google, která podle měřícího průzkumu firmy Comscore zahrnuje už přes dva milióny webů, videí a aplikací. Na nový název Google Ads si všichni stále zvykáme, k přejmenování z původního Google AdWords a ke změně loga služby došlo 24. července 2018. Pomocí Google Ads můžete také inzerovat v zahraničí a získat nové trhy. Velmi oblíbená u českých firem je například PPC inzerce na Slovensku.

Chci PPC reklamu Google Ads »


Google AdSense

Je služba společnosti Google existující od roku 2003. V ČR je dostupná od roku 2006. AdSense automaticky prochází obsah stránek a zobrazuje na nich reklamy, které jsou relevantní k tomuto obsahu. Umožňuje tak vydavatelům stránek, aby získali provizi za prokliky když na svých webech zobrazují reklamy Googlu.


Google Advertising Professional (GAP) - nyní Google Partner

GAP byla odborná certifikace pro PPC systém Google AdWords (nyní Google Ads), která patřila vůbec k nejprestižnějším oceněním v oblasti správy PPC reklamy ve své době, a to v letech 2004 - 2010. V současné době je pro certifikaci Google Ads uplatňován program Google Partner, jehož je naše PPC agentura součástí.


Google Analytics (GA)

Je mohutný nástroj společnosti Google pro sledování statistik webových stránek, který je poskytován zdarma v základní Standard verzi. Existuje i verze placená s označením Premium. GA zaznamenává velké množství různých metrik na základě kterých lze internetové stránky vyhodnocovat a rozhodovat se např., jak dále postupovat s reklamní PPC strategií. Systém Google Analytics byl spuštěn v listopadu 2005 a je používán celosvětově ke měření na 50% internetových stránek. Nejčastěji sledovanou metrikou jsou samozřejmě zdroje návštěvnosti - akvizice, tedy statistiky placených i neplacených médií odkud z internetu publikum na web nebo e-shop přichází. Další zajímavé údaje získáte srovnáním návštěvnosti desktop/mobil nebo analyzováním přehledů toku uživatelů. Pomocí GA lze zjišťovat i údaje technického rázu: např. jaký OS, prohlížeč a rozlišení obrazovky nebo jaké chytré telefony vaši uživatelé používají. Přehledy o publiku a jeho chování jsou díky GA neocenitelným pomocníkem pro průběžný rozvoj webu a hlavně pro co nejefektivnější rozhodování o investicích do online reklamy, která má pro vás nejlepší návratnost.

Chci web s Google Analytics »


Internetový marketing, Search Engine Marketing (SEM)

Internetový marketing je komplex reklamních činností určených pro on-line propagaci. Zahrnuje stanovení koncepce, vytvoření efektivní strategie a její uplatňování pomocí reklamního mixu. Stavebním kamenem internetového marketingu je obvykle marketing založený na vyhledávačích. Ten se nazývá Search Engine Marketing (SEM) a zahrnuje dvě základní marketingové on-line disciplíny: optimalizaci pro vyhledávače (SEO) a PPC (Pay Per Click) reklamu. SEM vychází ze základního předpokladu, který je současně nejdůležitější i v hierarchii potřeb na webdesign. Podle pyramidy potřeb webdesignu je klíčovou položkou nalezitelnost webu, protože bez návštěvnosti nemá web smysl.

Chci internetový marketing »


Keywords, klíčová slova, relevantní klíčová slova

Pomocí klíčových slov lidé vyhledávají ve vyhledávačích produkty, služby a informace. Pro firmy jsou to nejdůležitější slova a slovní spojení, která se relevantně vztahují k jejich konkrétnímu oboru podnikání. Tedy ke službám a produktům, které poskytují a nabízejí. Optimální výběr klíčových slov je proto důležitou součástí realizace webu a on-line marketingu. Správná volba klíčových slov je základním předpokladem pro nalezitelnost webu ve vyhledávačích a docílení úspěchu v marketingových on-line aktivitách jako jsou PPC reklama a optimalizace pro vyhledávače (SEO). Analýza klíčových slov by proto měla být nezbytnou součástí každé reklamní PPC kampaně na internetu.

Chci analýzu klíčových slov »


Kontextová reklama, Context Advertising

Je internetová reklama, která se tématicky shoduje s obsahem stránky, kde se zobrazuje. Reklama a obsah stránky jsou v úzkém kontextu a díky tomu je tato reklama cílená.


Konverze, konverzní stránky, sledování konverzí

Konverze je stav, když uživatel provede na webu nebo e-shopu přínosnou akci, kterou chceme aby udělal. Mezi nejčastěji sledované konverze například patří: nákup v e-shopu, registrace uživatele, přihlášení k odběru newsletteru, zaslání poptávky přes kontaktní formulář, zobrazení kontaktních informací atd. Pomocí měřících kódů umístěných na webu (na konverzních stránkách) získáme sledovací statistiky konverzí, které jsou jednou z měřících metrik webu.


Key Performace Indicators (KPI), klíčové ukazatele výkonnosti

Zvyšte CTR! Snižte CPC! Chceme větší návštěvnost, více poptávek a objednávek...! Ano, seznam cílů v PPC reklamě se někdy může zdát být nekonečný. Na čem ale opravdu záleží? Je určitě fajn sledovat hlavní ukazatele výkonnosti: návštěvnost, zobrazení, průměrnou cenu objednávky, CTR, CPC, konverze, PNO, ROI a skóre kvality i další parametry. Některá KPI mohou být pro firmu A důležitější než pro firmu B a naopak a tomu je třeba reklamní strategii přizpůsobit. Obvyklou hlavní chybou českých marketérů při vyhodnocování KPI je "míchání hrušek s jablky". KPI se vyhodnocují z jednoho pomyslného pytle s reklamními PPC výsledky, protože pro dílčí segmenty často ani neexistuje strategie. Stanovené cíle jsou tudíž nedostatečně specifikované. Je třeba jednotlivé PPC reklamní segmenty oddělit a vyhodnocovat jejich KPI samostatně. Určitě nás nejvíce zajímá návštěvnost a její kvalita, konverze a nákladové položky.


Long Tail, Long Tail Keywords, strategie dlouhého ocasu, Paretova analýza

Long Tail strategie se překládá jako strategie dlouhého ocasu (též chvostu) a je založena na využívání širšího spektra klíčových slov. Long Tail Keywords jsou klíčová slova, která jsou méně vyhledávána a na web přivedou menší množství návštěvníků. Pokud však použijeme větší množství Long Tail Keywords přivedou v součtu stejný nebo dokonce větší počet návštěvníků než hlavní klíčová slova a zpravidla levněji. Long Tail strategie je využívána v silně konkurenčním prostředí, kde pozitivně ovlivňuje výkon reklamy a současně snižuje její cenu. Long Tail strategie v internetovém marketingu částečně vychází z principu italského ekonoma Vilfreda Pareta (1848 – 1923). Jde o pravidlo 80/20, které říká, že jen dvaceti procentní spektrum významně ovlivňuje celkový výsledek. Např. 20% největších firemních klientů se podílí na 80% obratu firmy. Nebo 20% nejlepších firemních prodejců realizuje 80% všech obchodních případů. Ale podle Paretova principu také platí, že 20% ze zaměstnanců se dopouští 80% chybovosti. Tato nevyváženost se projevuje v různých oblastech lidské činnosti a i když jde jen o teorii, tak je překvapivě často v souladu s realitou.


Míra okamžitého opuštění, Bounce Rate

Míra opuštění se udává v procentech a sleduje se u PPC reklamy i u optimalizace pro vyhledávače (SEO). Vyšší míra opuštění znamená, že uživatelé stránku rychle opustí, což určitě není obchodně přínosné. V případě SEO vysoká míra opuštění může signalizovat nepřesvědčivý obsah webu, zejména u úvodní stránky. V případě PPC pak jde obvykle o špatné cílení reklamy. Míra okamžitého opuštění je ale termín poměrně ošemetný, který nemusí mít vždy úplně jednoznačný výklad a je třeba situaci posuzovat individuálně. Příkladem jsou PPC kampaně, kdy třeba dodavatel prodává jen část produktového portfolia určité značky. Pokud je uživatel na e-shop přiveden na obecný dotaz (klíčové slovo) a zjistí, že zrovna jeho vytoužený produkt dodavatel nenabízí, tak e-shop ihned opustí. Tím se míra okamžitého opuštění zvyšuje. V těchto případech je proto třeba vymyslet vhodnou reklamní strategii. Společně s mírou okamžitého opuštění je vhodné sledovat související metriky: počet stránek na 1 relaci, průměrná doba trvání relace.


Reklamní PPC systémy, Pay Per Click - platba za proklik

PPC reklama funguje na principu platby za kliknutí. Inzerent za reklamu platí až ve chvíli, kdy na reklamu klikne uživatel. Nejznámější PPC systémy jsou Google Ads a Seznam Sklik. PPC reklama je velmi dobře měřitelná a plánovatelná. Oproti display bannerové reklamě má PPC reklama napříč obory většinou lepší účinnost. A to z důvodu konkrétního cílení a platebního modelu za proklik, nikoliv za počet zobrazení jako v případě display bannerů, kde se cena udává za tisíc zobrazení (jde o CPM - Cost Per Mile). Zákazník má u PPC vždy přesnou kontrolu nad svými výdaji a jistotu, že inzerce je zobrazována uživatelům, kteří o předmět reklamy mají skutečný zájem.

Chci strategii pro PPC »


Remarketing (retargeting)

Remarketing (Google Ads) a retargeting (Seznam Sklik) jsou pokročilé PPC funkce, s kterými se setkává prakticky každý uživatel internetu. Umožňují přizpůsobit zobrazování vašich reklamních kampaní uživatelům, kteří vaše internetové stránky již navštívili dříve. Remarketingové kampaně v obsahových sítích vyhledávačů zvyšují nákupní motivaci, napomáhají k dokončení nákupu a zvyšují pravděpodobnost provádění opakovaného - pravidelného nakupování.

Chci PPC remarketing »


Return On Investment (ROI)

Je návratnost investice do reklamní kampaně. V oblasti PPC internetových kampaní jde o běžně sledovanou veličinu vyjádřenou v procentech. Vypočítá se podle tohoto vzorce: ROI (%) = zisk z tržeb/reklamní náklady * 100. Výsledná hodnota nad 100 představuje ziskovou kampaň, pod 100 naopak ztrátovou.


SERP - Search Engine Results Page

Je stránka zobrazující výsledky vyhledávání ve vyhledávači konkrétního hledaného termínu v podobě odkazů a textů. Zobrazuje placené i neplacené výsledky. Jako hlavní je tento pojem spíš považován pro neplacené (organické) výsledky v souvislosti s optimalizací pro vyhledávače (SEO). Každý výsledek je tvořen digitálním výstřižkem (angl. snippet). Obsahuje text odkazu, který můžeme obsahově ovlivnit titulkem stránky (meta tagem title) a krátkým popisem, který by měl co nejlépe vystihovat obsah stránky. Popis stránky můžeme ovlivnit meta tagem description. Poutavý popis stránky zvyšuje míru prokliku z výsledků SERP, proto je u nás standardem poctivě a kreativně zapracovat popisy stránek při realizaci každého webu. Vyšší standard zpracování a odborná jakost jsou u nás v těchto ohledech samozřejmostí!


Seznam Sklik

Sklik je v tuzemsku spolu se službou Google Ads nejznámější PPC systém. Byl spuštěn společností Seznam.cz v roce 2006 a od té doby ho naše PPC agentura využívá pro zobrazování reklam našich klientů. Sklik v průběhu svojí existence značně zmohutněl a rozšířil se o nové reklamní možnosti. Inzerce se zobrazuje ve vyhledávači Seznam.cz, na partnerských webech a v obsahové síti Seznamu.cz, zasáhne 95% českého publika. Umožňuje cílení na místní regiony. Na web vám přivede zákazníky, kteří právě vyhledávají služby a produkty, které nabízíte. Zaplatíte jen za uživatele, který na váš web proklikne. Sklik obsahuje statistiky pro vyhodnocování efektivity PPC reklamy.

Chci PPC Seznam Sklik »


Skóre - koeficient kvality

Jde o hodnocení reklam PPC systémem. Je vyjádřeno číselnou stupnicí 1 - 10 a skládá se z očekávané a historické míry prokliku, relevantnosti reklamy a vstupní stránky, výkonu dle zařízení a geografického výkonu. Vyšší kvalita reklam snižuje náklady na inzerci a vylepšuje reklamní pozice. Naopak nižší hodnocení snižuje reklamní výkon.


Autor PPC slovníku: Martin Sedlák, poslední aktualizace - pondělí 30.11. 2020. Všechna práva vyhrazena.


Mám zájem o PPC reklamu a chci odeslat nezávaznou poptávku

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.